PASS Македонија
PASS Македонија
Главна | Профил | Регистрирање | Активна тема | Членови | Пребарување | FAQ
Корисник:
Лозинка:
Сними ја лозинката
 Сите Форуми
 Microsoft
 Microsoft.NET 1.1/2.0/3.0/3.5
 Prebaruvanje po kirilica vo dropdown list

Забелешка: Мора да сте регистриран за да реплицирате.
За да се регистрирате, притиснете овде. Регистрацијата е Бесплатна!

Големина на екран:
Корисничко Име:
Лозинка:
Формат:
Формат: ЗдебеленоИталикПодвлеченоПрешкртано Порамни од левоПорамни оп срединаПорамни десно Хоризонтална линија Внеси HyperlinkДодади Email Додади КодДодади цитатДодади листа
   
Порака:

* HTML е исклучен
* Форум Код вклучен
Смајлови
Насмевка [:)] Голема насмевка [:D] Кул [8D] Црвени образи [:I]
Јазик [:P] Лош  [):] Намигнување [;)] Кловн  [:o)]
Црно око [B)] Црна осумка [8] Тага [:(] Срам [8)]
Шокиран [:0] Љут [:(!] Мртов [xx(] Поспан [|)]
Бакнежи [:X] Одобрува [^] Неодобрува [V] Прашалник [?]

  Кликни тука за да го ставиш потписот.
    

К Р И Т И К И     З А     Т Е М А Т А
punk Posted - 30/11/2004 : 10:23:57
Neznam dali ste se sretnale so ovoj problem - spored mene bi trebalo da se sretnete (jas vcera go sretnav setajki niz grad).
Za sto se raboti:
Vo ASP.NET aplikacija popolnuvame dropdown listi (former combo box) so podatoci koi se vneseni so MK poddrska. Koga e US, prebaruvanjeto odi so stiskanje na prva bukva i raboti OK. Za kirilica - ne.
Kolku sto sogledav, problemot e sto vo krajna instanca <select> reagira na OnKeyUp na kod na taster koj obavezno go tretira kako da e latinica.

Me interesira kako go resavate ovoj problem, dokolku vi e problem.

Jas napraviv nekakva Custom kontrola so koja zadovolitelno go resavam problemot, no ne sum potpolno zadovolen.

Pozdrav od Trajce (moze da zakazeme i PIVO meeting).


6   П О С Л Е Д Н И     П О Р А К И     (Најпрво најновите)
DanielJoskovski Испратено - 03/12/2004 : 22:42:44
Одма после лесковачката скара на саем го пробав пак примерот што го посочи punk, и во право е. DropDownList функционира само за прва голема буква како што треба. Доколку првата буква е мала се однесува неупотребливо
Поздрав,
Даниел


Alex Испратено - 01/12/2004 : 11:15:20
Јас сум во петок цеел ден на Саем на штандот на Семос кој е излагач -> Ако патот ве носи повелете на нашиот штанд , ќе имаме пиво , а и тоа што оди со пиво!!!Поздрав
Александар Талев
punk Испратено - 01/12/2004 : 10:12:15
Probuvav kako odi prebaruvanjeto - na vasata strana. Eve sto se slucuva.

Analiza na slucajot:
Strana - Forum Microsoft .NET (http://www.sqlpass.org.mk/forum/forum.asp?FORUM_ID=3)
dropdown - sortirani po - ima 5 opcii:

Selektirano MK. Raboti samo so SHIFT iako site pocnuvaat so mali bukvi.
Probajte malku izmesano da prebaruvate.
Pr. Stisni SHIFT_A - ke otide na "avtor na temata"
e sega stisni SHIFT_P - nema da otide na "posldena poraka na"
a ako stisnes SHIFT_B - ke otide.
Istoto go pravi i na dropdown-ot "redosled, od"
=> Odi samo do prvata sledna bukva po redosled so preskok - ne.

Zab: Poslednata opcija od dropdown-ot "Prejdi na" poslednata opcija e Prbaruvanje - fali bukva "e".

ps. Daniel e za Pivo vo petok po 16:30. I jas sum za - dali vi odgovara vo 17:00 vo Pjaca Libertas (karsi Josip Broz).


DanielJoskovski Испратено - 01/12/2004 : 00:19:58
Здраво punk,
Најверојатно проблемот е во тоа што пробуваш со En тастатура, со Alt+Shift смени на Мк и се ќе функционира (нормално големи букви се големи букви, мали се мали), јас имав "сличен" проблем кога сакав да имам македонско мени во Forms апликација, за да не ги масирам корисниците со Alt+Shift одбрав погодни мнемоници и ги вметнав напишани на латиница, но тоа нема врска со твојот проблем. Што се однесува на Крали Марко , ти пратив предлог по е-маил.
Поздрав,
Даниелpunk Испратено - 30/11/2004 : 13:48:31
Zdravo pak.
Alex - go probav toa sto velis. Raboti so golemi bukvi. Interesno, vnesov i so mali bukvi (i vo ASP i vo ASP.NET) - so mali bukvi malku nedosledno se odnesuva - polesno go naogja ako drzis SHIFT. Najverojatno napravile nekoja finta za non-US znacite.

Vo sekoj slucaj, jas si imav ubava vezba za Custom control koja ja napraviva da raboti ne samo po prva, tuku i po poveke bukvi.
Ako nekoj saka da ja mu ja pratam kontrolata i /eventualno da raboti na nejzino usovrsuvanje neka mi prati e-mail da mu ja pratam, pa ke moze i za toa da diskutirame, bidejki ne e do kraj napravena kako sto jas zamisluvav.

ps. Za pivoto - eve predlagam da se sretneme pr. vo petok popladne. Cekam da mi se javat na mail zainteresiranite da specidicirame vreme i mesto.

Pozdrav, punk

Alex Испратено - 30/11/2004 : 13:20:58
Здраво Панк,

Workaround:

SQL Server 2000
ASP.NET 1.1

DropDown листа пополнета со ставки во МК се пребарува со првата буква доколку е активна МК поддршката.
Незнам дали добро го разбрав проблемот?

Поздрав
Александар

п.с. Пробај на комбото Формат од нашиот форум при креирање на нова порака, функционира нормално со тоа што притискам SHIFT поради големите букви на почетокот на ставките.

п.с. Ако има и други кандидати може да организираме еден ПИВО meeting


PASS Македонија © PASS Македонија На почеток од траницата
Powered By: PASS Македонија 3.4.03